O nas

Jesteśmy małżeństwem inżynierów chemików. Pracujemy zawodowo a hodowla nowofundlandów jest dla nas pasją. Aktywnie działamy w Klubie Nowofundlanda w Polsce i Stowarzyszeniu Terranova.

Bliższą znajomość z nowofundlandami rozpoczęliśmy w 1998 roku. Mieliśmy wtedy kotkę Maliństwo i po przejrzeniu wielu książek zdecydowaliśmy się na nowofundlanda bo wszędzie figurował on jako pies, świetnie żyjący z innymi zwierzętami domowymi w tym również z kotami. Kupiliśmy więc z hodowli Marioli Osmulskiej Terra Atlantis czarną suczkę Gretę, która na przekór swoim pokaźnym rozmiarom miała rodowodowe imię Calinka. Okazała się ona wspaniałą suka hodowlaną rodząc nam w 3 miotach 27 szczeniąt. 8 z nich zostało później championami, z czego 3 interchampionami .

W 2000 roku w naszym pierwszym miocie A urodziła się (jako jedyna biało-czarna wśród szczeniąt ) Vena. Od tego momentu hodujemy nowofundlandy również i o tym umaszczeniu choć obecnie hodowla takich psów nie jest prosta między innymi ze względu na brak dobrych reproduktorów.

W 2005 roku sprowadziliśmy z Włoch biało-czarną suczkę Vertigo ULTIMA THULE FOR NORKROS. Na XIII Klubowej Wystawie Nowofundlandów we wrześniu 2006 roku w wieku niespełna 20 miesięcy została ona Zwycięzcą Klubu i Najpiękniejszym Nowofundlandem Wystawy, pokonując ponad 100 psów.W 2008 roku w stawce 75 psów również została Zwycięzcą Klubu.

Od sierpnia 2006 roku do września 2007 roku w naszej hodowli przebywał wypożyczony na rok z Włoch z hodowli Take It Slowly biało-czarny reproduktor Full Metal BLACK KEVIN zwany w domu Lillo. Z połączenia Tuli i Lillo urodził się nam miot H – siedem biało-czarnych i jedno biało-szare szczenię – Norkros HERO OF GREY WATER. Lillo został w Polsce ojcem 24 szczeniąt. Jest wspaniałym psem i zawsze będzie nam go bardzo brakować. W 2008 roku Tula po raz drugi została matka , rodząc 7 biało-czarnych szczeniąt ,po pochodzącym z Francji High Secret VOLTAIRE.

Na jesieni 2019 roku obchodziliśmy 19-lecie naszej hodowli zarejestrowanej w ZKwP i FCI pod nazwą Norkros.

Norkros to narzędzie ogrodnicze, służące do spulchniania gleby, a nasze nowofundlandy, z wielkim zaangażowaniem oddają się temu zajęciu w poszukiwaniu myszy i kretów.
Do tej pory w 22 miotach urodziły się nam 142 szczeniaki, które znalazły swoje domy w Polsce , Niemczech, Estonii, we Włoszech , na Litwie i w Kanadzie (Nowa Fundlandia).

Nasz przydomek hodowlany posiada 13 suk hodowlanych i 15 reproduktorów.
36 psów uzyskało tytuł championa w tym 10 to interchampiony.
W swojej hodowli zwracamy uwagę nie tylko na piękny wygląd ale również na względy zdrowotne. Oprócz obowiązkowego prześwietlenia stawów biodrowych staramy się aby nasze psy zostały przebadane pod kątem innych genetycznych chorób występującej w tej rasie –dysplazji łokciowej, chorób serca i cystynurii.
Szczenięta odchowujemy w warunkach domowych. Przyszłym właścicielom oferujemy stałą pomoc w odchowie, pielęgnacji i przygotowaniu do wystaw.

Nowofundlandy są efektownymi, wystawowymi psami zdobywającymi coraz większą popularność ale nie można zapominać o ich pochodzeniu i pierwotnym przeznaczeniu. Chcielibyśmy aby właściciele szczeniąt pochodzących z naszej hodowli mogli realizować się nie tylko na wystawach ale również szkoląc swoje psy w kierunku pracy wodnej, pociągowej jak i dogoterapii.